W produkowanych obecnie telewizorach, dąży się do uzyskania coraz wyższej jakości obrazu przy coraz węższej i smuklejszej budowie. Powoduje to, iż telewizory wyglądają designersko i zapewniają wysokie wrażenia wizualne, jednak taki kierunek rozwoju sprzętu telewizyjnego ma także wady. W smukłej sylwetce telewizora nie ma miejsca na dobrej jakości głośniki, które oddałyby akustyczne wrażenia obrazu. Istnieje jednak możliwość podłączenia zewnętrznych głośników, które zrekompensują niską jakość wbudowanego nagłośnienia. Głośniki do tv – jakie wybrać?
Głośniki do tv – kolumny audio
Istnieje kilka grup nagłośnienia, które można z powodzeniem zamontować we własnym domu i podłączyć do telewizora by cieszyć się wysoką jakością dźwięku. Jedną z nich są kolumny głośnikowe, zwane też kolumnami aktywnymi.
Tego typu nagłośnienie to bardzo złożony mechanizm oddający wiele tonów i rodzajów dźwięku a przez to bardzo skuteczny. Klasyczna kolumna podłogowa składa się z dwóch głośników o niskich tonach, dwóch głośników o wysokich tonach oraz dwóch małych głośniczków o najwyższych tonach. Dodatkiem jest bas refleks, specjalne wgłębienie, bądź wtyczka akustyczna pogłębiająca basy oraz wzmacniacz, ulepszający emitowany dźwięk. Coraz lepsze podzespoły i jakość membran głośnikowych sprawiają, iż montaż tego typu nagłośnienia pozwala wychwycić z filmu czy serialu każdy najmniejszy element dźwiękowy.
Zestawy głośnikowe to jednak spory wydatek zależny oczywiście od klasy i jakości podzespołów, oraz liczby i wielkości kolumn. Istnieją tu duże rozbieżności cenowe od 900 złotych za mały dwukolumnowy zestaw, do nawet 11 000 złotych za wysokiej jakości zestaw złożony z 4 kolumn podłogowych i subwoofera.
Power audio – systemy uniwersalne
Coraz popularniejszą opcją stosowaną w wielu polskich domach jako nagłośnienie, są zestawy power audio. Tego typu urządzenia to sprzęt uniwersalny, posiadający zarówno możliwość użytkowania jako wielkiego głośnika bluetooth znakomicie nagłaśniającego cały dom, jak również do organizacji karaoke czy mniejszych imprez. Możliwość podłączenia nawet kilku mikrofonów i wysokiej jakości ich transmisji ich dźwięku naprawdę wzbudza furorę podczas domówek i niewielkich przyjęć. Tego typu systemy power audio mogą służyć także jako głośniki do tv.
Systemy power audio w swej budowie przypominają klasyczne kolumny aktywne, jednak są to urządzenia o dużych gabarytach i większej kompresji. W jednym urządzeniu power audio znajduje się kilka głośników, wzmacniacze, modulatory oraz subwoofery. Często taki zestaw ma również podstawkę wyposażoną w kółeczka co pozwala przemieszczać go pomiędzy pomieszczeniami i użytkować w zależności od potrzeby. Inną zaletą systemów power audio jest ich nowoczesna obudowa. Wiele takich kolumn, nawet z niższej półki cenowej, posiada ciekawą nowoczesną obudowę pasującą do współczesnych wnętrz. Niektóre z systemów power audio posiadają też podświetlenia LED o różnych kolorach zmieniające się w zależności od rodzajów i tonów emitowanego dźwięku. Podświetlenia te można wyłączyć podczas stosowania systemu jako głośnika do tv a włączyć gdy organizujemy imprezę czy karaoke.
Ceny systemów power audio wahają się od 500 złotych do 3000 złotych. Najtańsze power audio są jednak bardzo wrażliwe na uszkodzenia i zapewniają raczej niższą jakość dźwięku, wraz ze wzrostem ceny jakość rośnie. Systemy power audio to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kolumn aktywnych, korzystniejsza cenowo, należy jednak pamiętać, iż jak dotąd tego typu systemy nie przewyższają jakością mocnych, sprawdzonych kolumn aktywnych. Są jednak bardziej mobilne i zajmują mniej miejsca. Każdy musi więc sam rozważyć jakiego typu nagłośnienia potrzebuje i dokonać zakupu by cieszyć się znakomitymi wrażeniami akustycznymi przez wiele lat.