Korzystanie z telewizji bardzo często wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych elementów umożliwiających sprawną dystrybucję sygnału. Do takich urządzeń można zaliczyć, m.in. dekoder lub multiswitch. Istnieje wiele zalet korzystania z multiswitcha, dlatego warto zainteresować się zasadą działania tego urządzenia.
Czym jest multiswitch?
Multiswitch satelitarny pełni funkcję dystrybutora sygnału telewizji kablowej i satelitarnej pochodzącego z anteny lub innych źródeł. Umożliwia on obsługę kilku sygnałów oraz przesyła je do wielu odbiorników jednocześnie. Zakup takiego urządzenia bardzo często bywa konieczny w momencie, gdy zamierzamy stworzyć większą infrastrukturę kablową.
Multiswitche satelitarne to produkty, które zostały stworzone z myślą o obsłudze telewizji kablowej oraz sygnałów satelitarnych. Ich zastosowanie pozwala na przekazywanie sygnałów do pozostałych urządzeń, które są podłączone do instalacji telewizji kablowej. Wybór odpowiedniego multiswitcha uzależnia się od naszych potrzeb. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych sygnałów, ponieważ stanowi to podstawowe kryterium wyboru tego urządzenia.
Jak działa multiswitch oraz jakie jest jego zastosowanie?
W przykładowej instalacji antenowej z multiswitchem, to właśnie multiswitch jest podpinany bezpośrednio pod antenę. W bardziej zaawansowanej infrastrukturze satelitarnej, może trafiać do niego sygnał od zwrotnicy antenowej, która z kolei odpowiada za przetwarzanie sygnałów z naziemnych anten, takich jak DVB-T lub UKF. Następnie okablowanie, które wychodzi od multiswitcha, może prowadzić do poszczególnych gniazd antenowych. Gniazda antenowe prowadzą zaś do urządzeń takich jak tunery TV-SAT lub DVB-T. Na samym końcu takiej instalacji znajduje się końcowy odbiornik w postaci telewizora.
Rodzaje
Najważniejszym kryterium wyboru multiswitcha satelitarnego jest liczba wejść i wyjść. W standardowych urządzeniach, które są powszechnie dostępne na rynku, można spotkać pięć, dziewięć lub trzynaście wejść. Liczba wyjść z kolei wynosi od czterech do nawet trzydziestu dwóch. Jeśli instalacja satelitarna budowana jest na potrzeby obsługi, np. dwóch sygnałów, to zasadne będzie wybranie takiego multiswitcha, który obsłuży większą liczbę wejść. Ostatecznie wybór tego urządzenia zależy także od wielkości całej instalacji oraz od ilości podłączonych do niej urządzeń.
Ważnym parametrem przy zakupie multiswitcha jest również typ sygnału. W tej kwestii możemy wyróżnić produkty typu Unicable oraz Legacy. Inny ważny czynnik stanowi rodzaj multiswitcha ze względu na potrzebę rozdzielenia sygnałów magistralnych. W takim wypadku najbardziej zaleca się zakup multiswitchy kaskadowych lub przelotowych. Takie typy urządzeń idealnie sprawdzą się, gdy zaistnieje zapotrzebowanie na nieco większą liczbę obsługiwanych sygnałów.
Jak widać, zakup multiswitcha może stanowić dość złożony problem. Warto więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i przede wszystkim nimi się kierować podczas zakupu tego urządzenia.