Jakie są najczęstsze awarie ploterów?

Praktycznie każde biuro projektowe wykonujące rysunki na mapach geodezyjnych, czy dużych obiektów musi posiadać na swoim wyposażeniu ploter.

Praktycznie każde biuro projektowe wykonujące rysunki na mapach geodezyjnych, czy dużych obiektów musi posiadać na swoim wyposażeniu ploter. Są to urządzenia bardzo drogie i precyzyjne.

Ich odpowiednia eksploatacja zapewnia długą żywotność, jednak w dużej ilości biur ilość drukowanych materiałów jest ogromna i usterki są nieuniknione. Z uwagi na dużą precyzyjność elementów wewnątrz urządzenia do naprawy należy wezwać profesjonalny serwis ploterów (http://arcan.pl/), który zna się na tego typu urządzeniach i będzie miał dostęp do części zamiennych, których nie da się najczęściej kupić sklepach stacjonarnych.

Najczęstsze awarie ploterów

Jedną z najpopularniejszych awarii ploterów jest zniszczenie paska napędowego karetki. Jest to część eksploatacyjna, której uszkodzenia nie można uniknąć. Zużywa się ona w czasie podobnie jak np. pasek rozrządu czy alternatora w samochodzie i normalne jest, że po pewnym okresie eksploatacji należy wymienić tę część. Jest on wykonany z gumy i podczas eksploatacji zaczyna pękać i kruszyć się co zmniejsza jego wytrzymałość.

Jeśli w porę zostanie to zauważone, pasek można wymienić bez przestoju pracy urządzenia w firmie. Ważne jest, aby pracę wykonał profesjonalny serwis ploterów, ponieważ wymiana paska jest skomplikowanym procesem, a dodatkowo po nim trzeba wykonać kalibrację urządzenia, aby druki nie posiadały np. podwójnych linii czy przesunięć.

Kolejną popularną awarią jest zużycie stacji serwisowej. Awaria tego elementu charakteryzuje się pozostawianiem plam na wydruku lub jego gorszą jakość. Jest to spowodowane tym, że głowica nie może zostać w pełni prawidłowo oczyszczona, ponieważ w misce pozostawiany jest nadmiar tuszu po wydruku. Zaniedbanie tego elementu może doprowadzić w konsekwencji do uszkodzenia głowicy, co jest już kosztowną naprawą.

Należy nadmienić, że na rynku można kupić regenerowane stacje serwisowe, ich koszt często jest o około połowę niższy od kosztu oryginalnej stacji od producenta plotera, a nie będą one różnić się jakością i żywotnością.

Kalibracja plotera

Po każdej wymianie elementów urządzenia należy wykonać kalibrację plotera. Polega ona na prawidłowym ustawieniu osi x oraz y. Pozwoli to na osiągnięcie najwyższej jakości wydruku. Poza tym ustawić należy kartridże drukujące i wałek transferowy, tak żeby papier był podawany równo do głowic drukujących.

Może okazać się, że kalibracja jest konieczna nie tylko po wymianie części, ale również podczas normalnej pracy np. wskutek eksploatacji urządzenia niezgodnie z zaleceniami producenta.

Konserwacja ploterów

Każdy z producentów w instrukcji obsługi urządzenia zawiera informacje, co jaki czas powinien być dokonywany przegląd plotera. W początkowym okresie eksploatacji będzie to niezbędne do zachowania gwarancji. Jednak później również warto wykonywać okresowe przeglądy w celu uniknięcia uszkodzeń. Mogą one być wykonywane co określoną ilość metrów wydruku lub co określony czas np. raz w roku.

Jak już wcześniej wspomniano, warto na bieżąco obserwować urządzenie i reagować na komunikaty wysyłane przez nie, jak również jakość wydruku. Jeśli zobaczymy niepokojące objawy, wezwanie serwisu może ograniczyć koszty naprawy. Dodatkowo firma uniknie dzięki temu przestoju lub opóźnień w wysyłce dokumentacji, za co mogłaby ponieść dotkliwe kary zapisane w umowie. Samodzielna próba naprawy skomplikowanego urządzenia, jakim jest ploter, może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Koszt wydruku arkuszy wielkoformatowych w firmach zewnętrznych bywa bardzo wysoki dlatego ważne jest, żeby urządzenie pracujące w firmie mogło być w ciągłej eksploatacji.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ArCan s.c.