Każdy, kto marzy o nowoczesnym domu, powinien postawić na nowoczesne technologie, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Doskonałym wyborem są czujniki ruchu, dzięki którym można znacznie usprawnić wiele kwestii. Zobacz, dlaczego warto wybrać je do swojego domu.
Zalety czujników ruchu
Chociaż czujniki ruchu to niepozorne urządzenia, mogą w znaczny sposób podnieść komfort użytkowania budynku i nie tylko. Podstawową działania jest wykrywanie ruchu, w wyniku czego uruchomiona zostaje dana funkcja. Najczęściej czujniki wybierane zostają więc w celu nieinwazyjnego włączania światła, co jest ogromnie przydatne w pomieszczeniach takich jak korytarze, czy klatki schodowe. Rozwiązanie to znajduje także zastosowanie poza budynkami – na elewacjach budynków, nad bramami wjazdowymi, czy drzwiami wejściowymi, znacznie ułatwiając funkcjonowanie po zmroku.
Rozmaite czujniki sprawdzają się również w kontekście instalacji zabezpieczających budynek. Dzięki detektorom ruchu możliwe jest uruchamianie alarmu, co doskonale odstrasza potencjalne zagrożenie. W nowoczesnych budynkach coraz chętniej wykorzystuje się czujniki https://www.bricomarche.pl/elektryka/bezpieczenstwo-domu/czujniki do automatyzacji pomieszczeń – patent ten sprawia, że możliwe jest bezobsługowe sterowanie wodą w łazience lub kontrola rolet zewnętrznych, które reagują na stopień nasłonecznienia.
Jakie czujniki ruchu wybrać?
Poszczególne rodzaje czujników różnią się od siebie choćby rozmiarem, czy czasem reakcji – im lepszej jakości produkt wybierzemy, tym większą skuteczność zyskamy. Urządzenia te różnią się od siebie zasięgiem oraz dostępnymi ustawieniami. Najbardziej popularne są modele działające na podczerwień, których działanie uzależnione jest od wykrywanej temperatury (np. ciała ludzkiego). Alternatywę stanowią tzw. czujniki aktywne, których funkcjonowanie opiera się na zmianie fal elektromagnetycznych.
Montując czujniki, konieczne jest ustalenie odpowiedniego kąta względem miejsca, w którym planujemy wykorzystywać urządzenie. W przypadku tych na podczerwień nie zaleca się ich zakładania w okolicy elementów szklanych oraz artykułów grzejnych, gdyż mogłoby to zakłócać poprawne działanie. Czujka tego typu powinna zostać ulokowana w miejscu, które nie będzie w żaden sposób przysłonięte (np. poprzez drzewa, czy meble), gdyż uniemożliwi to poprawne działanie. Z kolei w przypadku urządzeń mikrofalowych, należy unikać montażu kilku czujek w pobliżu siebie, aby emitowane fale nie zakłócały się nawzajem. Bez względu na to, które z nich wybierzemy, konieczna jest weryfikacja ich przeznaczenia – nie wszystkie propozycje sprawdzą się do użytku zewnętrznego, więc jeśli szukamy modeli przed dom, czy do ogrodu, warto to uprzednio sprawdzić.