Elektronika w mieszkaniu – co musisz o niej wiedzieć?

Dobrze rozplanowana elektronika w mieszkaniu to wygoda w użytkowaniu nieruchomości i brak zbędnych kabli, które trzeba dodawać przy każdym gniazdku. To ukrycie elektroniki na tyle, aby zachować ład w przestrzeni i rozmieścić wszystkie rozwiązania w sposób przemyślany i zgodny z aranżacją wnętrza, meblami i sprzętami. Czym zatem sugerować się podczas rozplanowania elektryki i jak przewidzieć ewentualne potrzeby przyszłego życia?

Elektryka w mieszkaniu z rynku pierwotnego lub w domu w stanie surowym

Nowe mieszkanie w stanie surowym, deweloperskim i wymagającym samodzielnych prac aranżacyjnych, posiada pełne pole do popisu w kwestii wprowadzenia elektryki i elektroniki. Lokalizacja sugerowanych miejsc oświetlenia zależy wyłącznie od przyszłego użytkownika nieruchomości. Gniazdka i oświetlenie można dostosować pod projekt wnętrza (jeżeli jest robiony) lub rozmieścić samodzielnie według uznania. Przy rozmieszczeniu oświetlenia warto sugerować się przeznaczeniem pomieszczenia (łazienki, kuchni, salonu, pokoi), oraz stopniem naświetlenia pomieszczenia światłem słonecznym. Źle dobrana intensywność oświetlenia sztucznego wprowadza dysproporcje między siłą żarówki, a wielkością pomieszczenia. Należy zatem eliminować efekt rażenia światła w oczy.

W kuchni dobrze sprawdzają się listwy led i punkty oświetleniowe nad blatem, które są bardzo pomocne przy przygotowywaniu potraw. Warto zastosować także gniazdka nad blatem, aby w prosty i przyjemny sposób podłączyć wszystkie ewentualne sprzęty elektryczne. Bardziej współczesnym rozwiązaniem zastępującym gniazdka, są tuby lub panele do podłączenia sprzętów, składające się z kilku sztuk wpięć wysuwanych z poziomu blatu.

W salonie warto wyprowadzić gniazdka na każdej dostępnej ścianie, pamiętając o możliwości ukrycia kabli wewnątrz listew przypodłogowych. Kiedy planowana jest zabudowa, zdecydowanie łatwiej jest ukryć kable ukrywając wszelkie podłączenia na tylnej ścianie szaf, lub na konkretnych półkach. Pozwala to przeznaczyć jedną półkę na sprzęty, które ładowane są codziennie – telefony, tablety itp. W trakcie ładowania to szafa jest ich jedynym miejscem, gdzie znajdują się ładowarki, a problem z szukaniem kabli pójdzie w zapomnienie. Podobnie należy pamiętać o lokalizacji tv i sprzętu audio. Kable ukryte w panelu ściennym nie będą widoczne kiedy telewizor lub głośniki zostaną zawieszone na ścianie.

Jeżeli w mieszkaniu można zastosować sufity podwieszane, warto skorzystać z takiej ewentualności. Sufit umożliwia wprowadzenie różnych sekcji oświetlenia sufitowego i montaż głośników. Niezawodnym rozwiązaniem jest montaż w mieszkaniu funkcji inteligentnego domu, tzw. smart dom. Dzięki temu wszystkie rozwiązania elektroniczne można obsługiwać z poziomu telefonu, np. nastawić wodę na herbatę będąc w drodzę do domu. Inteligentny dom sam rozsunie rolety o tej samej porze, włączy lub wyłączy telewizor i  radio, zapali światło, a nawet włączy alarm. Jest to proste rozwiązanie w kwestii montażu i połączenia z systemem elektroniki. Może całkowicie wspomóc działanie domu, i zaoszczędzić mnóstwo czasu w codziennym życiu.

Elektryka w mieszkaniu z rynku wtórnego – jak przerobić?

Elektryka w nieruchomościach rynku wtórnego, szczególnie jeżeli dotyczy zabudowy posiadającej ponad 30 lat, wymaga przeglądu systemu elektrycznego i jego wymianę. Pozostawienie starych gniazdek i włączników, mogą powodować spięcia, które w ostateczności są bardzo niebezpieczne dla użytkowników nieruchomości. Ich wieloletnie działanie nie daje gwarancji, że przez kolejne lata po remoncie będą dobrze funkcjonować. Przerabiając mieszkanie warto jednak pamiętać, że niektóre kwestie wymagają pozwoleń, a ich niedopełnienie może powodować kary finansowe za dokonanie samowoli budowlanej.

Prace przy elektronice, o ile nie został zmieniony układ ścian, nie wymaga pozwoleń, ale dbałości o ty, by nowe przewody zostały położone poprawnie, funkcjonalnie i były w pełni wymienione. Taka ingerencja w zmianę przewodów jest dosyć duża i wymaga kucia ścian, ale bezpieczeństwo to podstawa. Jest to także pierwszy etap remontu mieszkania. Po usunięciu starych przewodów, można rozmieścić nowe tak samo, jak przy elektronice w rynku pierwotnym i zastosować technologię smart dom, aby stare mieszkanie nabrało nowoczesnego, współczesnego i przyszłościowego podejścia do użytkowania nieruchomości.